aktualności

2023-09-03 09:17

Sierpniowe spotkanie

Jednym z tematów poruszonych na ostatnim zebraniu Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary była sprawa kalendarza na 2024 rok. Zastanawiano się czy pozostać przy dotychczasowej formie, czyli każdy miesiąc na osobnej karcie, z odrębną grafiką, czy bardzo obecnie popularną formą trójdzielnego kalendarza z jedną ilustracją. Ostatecznie zadecydowano o zachowaniu dotychczasowego formatu. Tym razem chcemy zaprezentować wizerunki proboszczów parafii farnej.

więcej...

2023-08-03 15:39

Czy powstanie kopia figury św. Małgorzaty?

Czas letnich wakacji nie stanął na przeszkodzie w zorganizowaniu comiesięcznego zebrania naszego towarzystwa. W tygodniu poprzedzającym to wydarzenie przedstawiciele TMGF spotkali się z proboszczem Robaczykiem. Podczas rozmowy poruszono między innymi sprawę wnęki przy wieży od strony szkoły. Konserwator nie zgodził się na likwidację tego miejsca, mimo że opady powodują zawilgocenie tej części budynku kościoła i muru. Stoi tam cokół, na którym, przed renowacją, mieściła się figura św. Małgorzaty, patronki kościoła.

więcej...

2023-07-05 10:54

Przedwakacyjne spotkanie

W piątek, 30 czerwca 2023 roku odbyło się spotkanie członków Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary. Wziął w nim udział prezes Zdzisław Kamiński. Pojawił się po długiej nieobecności spowodowanej chorobą, ale, jak zwykle, z wieloma pomysłami. Zebranie rozpoczęto od złożenia życzeń księdzu prałatowi Arturowi Przybyłowi z okazji jubileuszu 60-lecia kapłaństwa.

więcej...

2023-06-14 11:09

Festyn farny „Dzień z Małgorzatą”

W sobotę, 10 czerwca 2023 roku zorganizowano po raz pierwszy festyn farny „Dzień z Małgorzatą”. Św. Małgorzata to patronka najstarszej gostyńskiej świątyni. Przygotowano mnóstwo atrakcji, z których większość nawiązywała do średniowiecza, czyli czasów, kiedy wzniesiono kościół i ustanowiono parafię. Było to spotkanie z historią i muzyką średniowieczną. Zasadnicza część festynu odbywała się w ogrodach probostwa. Były pokazy artyleryjskie, nauka dawnego tańca, prezentacja wiedzy zielarskiej. Każdy kto chciał mógł też samodzielnie wybić okolicznościową monetę. Oficjalnie otwarto parafialną kawiarenkę, w której można było wypić kawę i zjeść słodkie ciasteczko o nazwie „Małgorzatki”.

więcej...

2023-06-01 09:13

Festyn

Majowe spotkanie członków Towarzystwa, które odbyło się w piątek, 26 maja 2023 roku, w całości poświęcone było przygotowaniom do festynu parafialnego. Za trzy atrakcje odpowiadać będzie Towarzystwo, zatem rozdzielono funkcje i zadania.

więcej...

2023-05-24 11:51

Kwietniowe spotkanie

Kwietniowe spotkanie członków naszego towarzystwa poświęcone było głównie zbliżającemu się festynowi. TMGF podjęło się wpółudziału w przygotowaniu trzech atrakcji. Jedną z nich będzie możliwość wejścia w niedużych grupach na chór kościelny. Kilka lat temu podczas jednej z „Nocy Muzeów” w wieży kościelnej odbyła się wystawa fotograficzna, zorganizowana przez  TMGF i gaso-gostyn.pl.

więcej...

2023-05-22 16:43

Wycieczka

W sobotę, 20 maja 2023 roku na wycieczkę do Gostynia, Domachowa i Krobi udała się blisko 60-osobowa grupa z Towarzystwa Pomocy Potrzebującym św. Brata Alberta "Nadzieja" w Śremie. Przewodnikami po Gostyniu byli: Paweł Karolczak i Robert Czub. Uczestnicy wycieczki odwiedzili m.in. kościół farny pw. św. Małgorzaty, Muzeum w Gostyniu oraz miejscowy Rynek.

więcej...

2023-04-06 09:14

Marcowe spotkanie

Marcowe spotkanie zostało poświęcone  dwóm zagadnieniom. Pierwsza z nich dotyczyła tzw. „galerii proboszczów” mieszczącej się w Domu Katolickim. W sali widowiskowej tego obiektu można oglądać podobizny kilkunastu byłych proboszczów gostyńskiej fary. Brakuje portretu przedostatniego włodarza kościoła, księdza Młynarczyka. Członkowie Towarzystwa podjęli decyzję o uzupełnienie tej luki. Mamy wybranego artystę, znamy też koszt tego przedsięwzięcia. Szczegółami i kontaktem z malarzem zajmie się Maciej Nowak.

więcej...

2023-03-10 09:18

Zebranie

Najbliższe zebranie członków i sympatyków Towarzystwa Miłosników Gostyńskiej Fary odbędzie się 24 marca (piątek) w sali konferencyjnej Muzeum w Gostyniu.

2023-03-01 10:14

Nowe pomysły

Odchodzi zwolna do historii pocovidowy marazm i coraz szybciej wracamy do normalności. Na ostatnim spotkaniu członków Towarzystwa, 28 lutego 2023 roku pojawili się: nasz proboszcz ksiądz kanonik Grzegorz Robaczyk i Agnieszka Urbaniak wraz z … elektryzującymi wszystkich obecnych nowatorskimi pomysłami na podjęcie działań zmierzających do promowania kościoła farnego. Wielkie wrażenie zrobił pomysł turystycznego udostępnienia wieży kościoła z wykorzystaniem ultranowoczesnych technologii.

więcej...

2023-02-18 19:19

Kolejne zebranie wyjątkowo we wtorek

Kolejne zebranie członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary odbędzie się we wtorek, 28 lutego 2023 roku, o godz. 18.30 w sali konferencyjnej Muzeum w Gostyniu.

 

2023-02-03 13:10

Pierwsze zebranie w 2023 roku

W styczniu 2023 roku zmarł współzałożyciel Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary i jeden z najstarszych jego członków, Andrzej Starosta. Podczas piątkowego zebrania minutą ciszy uczciliśmy jego pamięć.

więcej...

2023-01-10 14:38

Nie żyje Andrzej Starosta

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość, że 6 stycznia 2023 roku zmarł Andrzej Starosta, współzałożyciel i wieloletni członek Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary. Pozostanie On na zawsze w naszej pamięci. Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.

więcej...

2023-01-07 13:25

Koniec 2022 roku

Koniec roku to czas spotkań i składania sobie serdecznych życzeń z okazji zbliżającego się Nowego Roku. W ostatni piątek grudnia część członków TMGF wraz z księdzem prałatem Arturem Przybyłem też mogli to uczynić. Oprócz tradycyjnego podzielenia się opłatkiem nie mogło zabraknąć odśpiewania kilku kolęd. Prezes Zdzisław Kamiński nie mógł się z nami zobaczyć, ale połączyliśmy się z nim telefonicznie i nawzajem złożyliśmy sobie życzenia i podziękowania za współpracę na rzecz naszego stowarzyszenia. 

więcej...

2022-12-23 11:23

Spotkanie opłatkowe

Członków i sympatyków Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary zapraszamy na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się 30 grudnia (piątek) 2022 roku o godz. 18.30 w sali konfrencyjnej Muzeum w Gostyniu.

2022-12-06 12:12

Podsumowanie listopada

Kalendarz na 2023 rok jest już gotowy. Tym razem prezentujemy świętych z gostyńskiej fary. To nie tylko ich wizerunki, ale też kilka ciekawych informacji o tych nietuzinkowych osobach i ich krótkie biogramy. Jak zwykle nie mogło zabraknąć dat z imionami i świętami kościelnymi oraz porządku nabożeństw w kościele farnym. 

więcej...

2022-11-25 08:53

Kalendarz farny na rok 2023

Ukazał się kalendarz na rok 2023 przygotowany przez Towarzystwo Miłośników Gostyńskiej Fary. Zatytułowano go „Święci kościoła farnego w Gostyniu”. Zawiera 12 barwnych zdjęć z wizerunkami świętych: Judy Tadeusza, Jacka Odrowąża, Anny, Wojciecha, Stanisława ze Szczepanowa, Antoniego Padewskiego, Małgorzaty Antiocheńskiej, Wawrzyńca, Teresy od Dzieciątka Jezus, Jadwigi Śląskiej, Katarzyny Aleksandryjskiej i Barbary z Nikomedii. Kalendarz można nabyć u członków Towarzystwa lub w Muzeum w Gostyniu w kwocie 15,00 zł.

2022-11-05 09:46

Spotkanie w październiku

Na piątkowe spotkanie, które odbyło się 28 października 2022 roku przyszedł ksiądz Grzegorz Robaczyk, proboszcz fary. Dzięki niemu mogliśmy zapoznać się z aktualnym stanem prac remontowych i konserwacji elewacji kościoła farnego. Remont rozpoczęto jeszcze w ubiegłym roku od północnej ściany, która była w najgorszym stanie, silnie zabrudzona i zawilgocona, z licznymi ubytkami, pokryta mchem i porostem. Następnie przystąpiono do prac renowacyjnych pozostałych ścian.

więcej...

2022-10-20 09:56

Wycieczka do Kalisza

Październik to czas tradycyjnie organizowanych dla członków naszego towarzystwa wyjazdów na zwiedzanie ciekawych miejsc. Podobnie, jak w minionym, tak i w tym roku skorzystaliśmy z uprzejmości księdza Roberta Szymury, który w międzyczasie zmienił miejsce swojej duszpasterskiej posługi i jest teraz w Kaliszu. Miasto to jest u nas niezbyt znane, a z pewnością niedoceniane. Przed zwykłym, przypadkowym turystą dość niechętnie zdradza swoje atrakcje, dlatego zamiast księdza Szymury, któremu obowiązki nie pozwoliły nam towarzyszyć, otrzymaliśmy pomoc od jednego z najlepszych przewodników, z jakimi mieliśmy dotąd okazję się zetknąć.

więcej...

2022-10-20 09:36

Wrześniowe spotkanie

Wraz z ustępującą powoli pandemią wraca do naszego życia normalność, a razem z nią poprawia się frekwencja na naszych comiesięcznych spotkaniach. Mimo nietypowego terminu, bo tym razem czwartkowego, na spotkaniu pojawiło się niespodziewanie wielu członków towarzystwa. Dobrze się stało, bo i tematów do omówienia i uzgodnienia nie brakowało. Rok powoli dobiega końca, a wraz z nim konieczność zamówienia i wydrukowania kalendarzy. Trzeba wybrać tematykę zamieszczanych fotografii i przygotować całą resztę. 

więcej...