Aktualności O nas Nasza działalność Nasze wydawnictwa Artykuły Galeria Źródła do dziejów fary Kalendarium Proboszczowie fary Parafia Linki Kontakt "Wiadomości Parafialne"
Patronka gostyńskiej, gotyckiej fary jest św. Małgorzata, męczennica, która żyła na przełomie III i IV wieku w Antiochii Pizydyjskiej, w której pierwszą gminę chrześcijańską założył św. Paweł Apostoł, w drugiej połowie lat czterdziestych I wieku.
Gostyńska Fara jest jednym z 70 kościołów w Polsce pod wezwaniem św. Małgorzaty.
Dlaczego właśnie tej świętej nasi przodkowie powierzyli opiekę nad kościołem i ludem Bożym wspólnoty farnej ?
W Kronice Gostyńskiej z 1930-1931 roku możemy przeczytać:
"Największą role w organizacji kościelnej ziemi gostyńskiej odgrywali, prócz króla, Awdańce jako najmożniejszy ród rycerski w tych stronach. Tytuł kościoła parafialnego św. Małgorzaty w Gostyniu istniał już w r. 1324, bo w tym dniu w dokumencie klasztoru lubińskiego zapisani przy Gostyniu są: Generalny Starosta Wielkopolski Przebysław, Sędzia Poznański Wojsław i inni panowie, a z duchownych proboszczowie z Gostynia i Ostrowieczna. Może nie za śmiałe będzie przypuszczenie, że ostatnia dziedziczka z rodu Awdańców na Gostyniu miała na imię Małgorzata i wyszedłszy za Łodzica Mikołaja, Przedpełka syna, jemu dobra wniosła w posagu i z nim uposażyła około r. 1275 kościół parafialny pod wezwaniem św. Małgorzaty".
W dniu 22 stycznia 2007 roku czterech członków Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary zinwentaryzowało i opisało stan figury św. Małgorzaty, która znajduje się po zewnętrznej, zachodniej stronie wieży kościoła.
Figura jest ustawiona we wnęce muru okalającego cmentarz kościelny. Postać św. Małgorzaty o wysokości 1,20 m została wykonana z czerwonej, wypalanej ceramiki (terakota nieglazurowana), o grubości ścianki 2 cm. Twórca przyozdobił świętą, która pochodziła z rodziny szlacheckiej, w atrybut królewski. Głowę jej wieńczy otwarta, niska korona, wyglądem zbliżona do koron margrabiowskich. Przez prawą rękę ma przewieszony łańcuch, na którym jest uwiązany, leżący u jej stóp, smok, symbolizujący szatana. Natomiast w dłoni trzyma krzyż. Święta jest przyodziana w długi płaszcz. Jej długie włosy, skręcone w sploty, spływają na plecy. Lewa część twarzy i włosów została podczas II wojny światowej znacznie uszkodzona przez okupanta. Z tyłu figury widnieje ślad prawdopodobnie po rykoszecie. PO wojnie dokonano prymitywnej naprawy zaprawą betonową, równocześnie całą figurę pomalowano farbą.
Postać św. Małgorzaty jest postawiona na kolumnie, składającej się z czterech ośmiokątnych bębnów betonowych, o łącznej wysokości 1,80 m , zwieńczonych również ośmiokątną głowicą, zbliżoną do stylu korynckiego, z ornamentem przypominającym w pewnych fragmentach liście akantu. Podstawą kolumny jest czworoboczny cokół betonowo- ceglany.
Figura ceramiczna może pochodzić z okresu budowy kaplicy – grobowca rodziny Modlibowskich, właścicieli wioski Czachorowo i możliwe, że została przez nich ufundowana. Budynek kaplicy, znajdujący się przy farze, posiada dużą ilość ornamentów z ceramiki czerwonej, nieglazurowanej. Na sklepieniu nad wejściem widnieje data 1882 rok.
Druga połowa XIX w. jest historycznie uzasadniona dla wyrobów z ceramiki wypalanej, nieglazurowanej. Przy taki założeniu zagadka jest istnienie wnęki, w której stoi figura. Przecież ogrodzenie kościoła z placem cmentarnym pochodzi, tak jak świątynia , z wcześniejszego okresu. Co było tam wcześniej?
W pustym trzonie postaci jest wyczuwalna przeszkoda, może to być trzpień, pionujący figurę, lub, co się zdarza pojemnik z aktem erekcyjnym, a byłaby to niemała sensacja.
Przeprowadzone oględziny oraz dokonane odkrywki pokazały bardzo zły stan zarówno postaci świętej, jak i kolumny. Liczne, dość głębokie rysy świadczą o konieczności bezzwłocznego przystąpienia do zabezpieczeń i konserwacji. Istniejący stan jest udokumentowany serwisem zdjęciowym. Przy okazji stwierdzono postępujące zarysowania całej wieży kościelnej oraz znaczne ubytki i zniszczenia muru w partiach przyziemia.
Zespół przedstawił powyższe wyniki członkom TMGF oraz księdzu kanonikowi Arturowi Przybyłowi podczas comiesięcznego spotkania w dniu 16.02.2007 roku. Równocześnie zwrócono uwagę na konieczność wystąpienia do Urzędu Miasta o zamknięcie przejazdu pomiędzy ulicą Kościelną a ulicą Lipową. Za wyłączeniem z ruchu w/w odcinka ulicy przemawia również sąsiedztwo dwóch szkół. Pogarszający się stan wieży kościelnej, szczególnie w ostatnich dwóch latach, wymaga zdecydowanego działania.
Tekst: Andrzej Smektała
Foto: Maciej Gaszek
Najbliższe spotkanie miłośników gostyńskiej fary:
gdzie: | sala konferencyjna Muzeum w Gostyniu ul.Kościelna 5 |
kiedy: | 11 stycznia 2025 r. (sobota), godz. 12.00 |