nasza działalność

Farne dzieła sztuki na wystawie „Nieznane rzeźby sakralne z ziemi gostyńskiej”.

Ekspozycję „Nieznane rzeźby sakralne z ziemi gostyńskiej” tworzyło przede wszystkim 18 rzeźb z Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Spośród nich 6 niegdyś zdobiło gostyńską farę. Zostały przekazane do zbiorów muzealnych w 1925 roku.


Obok nich trafiło wówczas do Poznania blisko 40 innych, których nie udało się dotąd odnaleźć lub jednoznacznie zidentyfikować. Nie wiadomo, co było powodem przekazania ich do Muzeum Archidiecezjalnego. Może był to nienajlepszy stan zachowania (choćby niektórych), a może zmieniony wystrój świątyni.
Wszystkie prezentowane na wystawie rzeźby powstały w okresie baroku – w XVII i XVIII wieku. Wiemy, że 4 z nich – św. Paweł, Opat i dwa anioły zdobiły niegdyś ołtarze w kaplicy św. Anny. Ołtarze te rozebrano podczas remontu kościoła w latach 1901-1906. Równocześnie ze świątyni usunięto rzeźby. Przez niemal dwadzieścia lat przechowywane były w parafii farnej, a później stosownym protokołem przekazano je do zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Niestety, na razie nie udało się ustalić, gdzie niegdyś stały dwie rzeźby przedstawiające postacie kobiece, w paradnych sukniach, z misternie ułożonymi włosami. Dziś określalibyśmy je bardziej mianem elegantek lub modelek na wybiegu niż skromnymi niewiastami. Z powodu braku atrybutów trudno je obecnie zidentyfikować. Być może będzie to możliwe, gdy ustalimy, na jakim ołtarzu one stały.
Wszystkie rzeźby były pierwotnie barwnie polichromowane i złocone. Dziś można tylko dostrzec kunszt rzeźbiarza oraz cechy wskazujące na barokowe pochodzenie – ruch, teatralne gesty, rozwiane szaty, skręcone ciała.
Wystawę w gostyńskim Muzeum, która trwała od 29 marca do 28 kwietnia 2011 roku, obejrzało 719 osób, w tym 420 uczniów szkół z powiatu gostyńskiego. To zdecydowanie najwyższa frekwencja spośród wszystkich ekspozycji, które przygotowano w siedzibach Muzeum w Gostyniu.

Tekst: Robert Czub

Foto: Maciej Gaszek

wróć