aktualności

2012-09-04 20:18

WYCIECZKA DO WĄGROWCA !!!

Towarzystwo Miłośników Gostyńskiej Fary zaprasza wszystkich chętnych na wycieczkę do Wągrowca. Planowana jest ona na sobotę, 22 września 2012 roku. Wyjazd nastąpi o godzinie 8.00 z parkingu sprzed Domu Katolickiego przy ul. Jana Pawła II. Powrót planowany jest na godzinę 17.00. Koszt wyjazdu nie powinien przekroczyć kwoty 50,00 zł.


W programie zwiedzania znajdą się: gotycki kościół farny pw. św. Jakuba Apostoła, klasztor pocysterski, odbudowany po zniszczeniach II wojny światowej, Muzeum Regionalne, znajdujące się w dawnym budynku opactwa, niespotykane nigdzie indziej w Europie skrzyżowanie dwóch rzek oraz najstarszy drewniany kościół w Polsce pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim.
Wągrowiec założony został około 1300 roku, jako osada na wyspie Prostynia (Prostorzecze) w dolinie rzek Nielby i Wełny. W 1319 roku tereny wokół Wągrowca jak i sama osada zostały wykupione przez zakon cystersów. Miasto zostało ulokowane w 1381 roku, a w 1396 roku Cystersi przenieśli swoją siedzibę z Łekna do Wągrowca. Przekazanie praw miejskich datowane jest na 1381 roku. Miasto jest ściśle związane z zakonem cystersów łekneńskich i rodem Pałuków. W Wągrowcu mieszkali znani i podziwiani ludzie, m.in. Jakub Wujek, który przetłumaczył Biblię na język polski, a wągrowieckie gimnazjum ukończył Stanisław Przybyszewski. Dziś miasto liczy ok. 25000 mieszkańców.

Info: Robert Czub

wróć