aktualności

2026-05-07 19:10

Spotkanie w kwietniu

W czwartek, 30 kwietnia 2026 roku odbyło się spotkanie członków Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary.

Zadaszenie nad figurą Matki Boskiej zostało ukończone i zamontowane w obiecanym terminie, czyli przed majowymi nabożeństwami. TMGF jest ogromnie wdzięczne wykonawcom tego przedsięwzięcia i koledze Maciejowi Nowakowi, który pilotował organizację prac. Zadaszenie  było konieczne dla ochrony niedawno odrestaurowanej marmurowej figury. Profesor Piotr Niemcewicz, który nadzorował prace konserwatorskie, w protokole powykonawczym zaznaczył potrzebę zabezpieczenia rzeźby przed zanieczyszczeniami, zwłaszcza odchodami ptaków gniazdujących na pobliskim drzewie.


Kolejny raz wrócił temat cokołu po figurze św. Małgorzaty przy zachodniej stronie wieży – likwidacja, czy odnowienie i postawienie kopii figury patronki kościoła farnego albo innej rzeźby. Decyzja będzie należała do księdza proboszcza.

W tym roku będziemy obchodzić 20-lecie powstania Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary. Wstępnie planujemy uczcić je jesienią w ramach Gostyńskiej Filmoteki.

Dzięki zaangażowani i nieocenionej pomocy informatyka Ryszarda Galona nasza strona internetowa jest już w pełni aktualna. Koledze Ryszardowi składamy wyrazy wdzięczności.

Zapraszamy na nasze spotkania, nie tylko zrzeszonych członków TMGF, ale wszystkie osoby zainteresowane historią fary i dbaniem o jej zabytki.

wróć