aktualności

2021-02-17 14:39

Procesja prymicyjna księdza Jankiewicza

Jarosław Jankiewicz urodził się 5 stycznia 1910 roku w Gostyniu. Był synem Kaliksta Jankiewicza i Zofii z domu Heinsch, właścicieli Hotelu Francuskiego. Miał sześcioro rodzeństwa, z czego dwoje wcześnie zmarło (podobnie jak Jarosław), a byli nimi: Michał – sędzia powiatowy w Pobiedziskach (1900-1927), Maria – żona kapitana wojska polskiego (1906-1931). Jarosław po zdaniu matury w Gimnazjum w Gostyniu został przyjęty do Seminarium Duchownego w Gnieźnie.


12 czerwca 1932 roku został wyświęcony przez księdza Kardynała Prymasa Augusta Hlonda. 19 czerwca 1932 roku uroczystości prymicyjne odbyły się w jego rodzinnym Gostyniu, po błogosławieństwie w rodzinnym domu i przemarszu w procesji prymicyjnej ulicami miasta do kościoła farnego, gdzie odprawił mszę prymicyjną.

W lipcu 1932 roku objął wikariat w Margoninie, a 1 grudnia tego samego roku został przeniesiony na wikariat do Długich Starych w dekanacie leszczyńskim, gdzie dał się poznać jako życzliwy i gorliwy kapłan. Tam zaczęły sie jego problemy ze zdrowiem, z tgo powodu 1 grudnia 1933 roku przeniesiono go na urząd kapelana w Zakładzie Ubezpieczalni Krajowej w Ludwikowie niedaleko Mosiny, a od 1 lutego 1934 roku otrzymał podobne stanowisko w lecznicy pod Obornikami, gdzie pozostał do przedwczesnej śmierci, która nastąpiła 26 kwietnia 1937 roku. Umierając powiedział: "cierpiałem za parafian wśród których pracowałem, za nich też niosę w ofierze życie moje". 29 kwietnia 1937 roku został pochowany w rodzinnym Gostyniu, uroczystości pogrzebowe prowadził ksiądz kanonik Kazimierz Szreybrowski przy licznym udziale księży, przyjaciół i mieszkańców Gostynia. W imieniu kolegów księdza Jankiewicza pożegnał ksiądz Marian Szczerkowski z Poznania.

Poniżej prezentujemy zdjęcia Jarosława Jankiewicza jako gimnazjalisty gostyńskiego, jego pamiątkę mszy prymicyjnej i zdjęcia z uroczystej procesji prymicyjnej, która prowadzona była z rodzinnego domu (kamienica, w której mieścił się Hotel Francuski) do kościoła pw. św. Małgorzaty.

Info: Maciej Gaszek

wróć