- Aktualności
- O nas
- Nasza działalność
- Nasze wydawnictwa
- Artykuły
- Galeria
- Źródła do dziejów fary
- Kalendarium
- Proboszczowie fary
- Parafia
- Linki
- Kontakt
- "Wiadomości Parafialne"
2019-10-04 17:57
W sobotę 28 września br., po wcześniejszym uzgodnieniu i otrzymaniu zgody od naszego proboszcza , członkowie towarzystwa Paweł Karolczak i Adam Kajczyk pobrali z dachu kościoła próbkę drewna. Jest ona przeznaczona do wykonania badan dendrochronologicznych ,które pozwolą określić jej wiek. Analizę wykona na zlecenie Towarzystwa fachowiec, który robił ostatnio badania kościoła w Domachowie.
Dzięki temu będziemy mogli dowiedzieć się kiedy powstała więźba konstrukcji dachowej. Dendrochronologia to naukowa metoda datowania zjawisk przyrodniczych, zabytków i znalezisk archeologicznych zawierających drewno.
Polega ona na analizie wzoru przyrostów rocznych (słojów) drzew i określeniu wieku z próbek drewna z dokładnością nawet do roku. Metoda została opracowana w latach 20. XX wieku w Ameryce. Specyfika warunków klimatycznych kolejnych lat, wpływa na przyrosty słojów tworzących sekwencje o zróżnicowanych grubościach. Zebrane z wielu lat i wielu drzew próbki z danego regionu wykazują wspólny schemat układu słojów. Poprzez zestawianie ze sobą kolejnych, coraz starszych próbek, tworzone są skale dendrochronologiczne dla poszczególnych gatunków drzew i regionów geograficznych. Punktem wyjścia są drzewa nadal rosnące, z których pobiera się próbki, stąd szczególne znaczenie drzew długowiecznych, takich jak dąb w Europie, następnie pobiera się próbki z belek konstrukcyjnych z budynków o znanej dacie wzniesienia, np. z kościołów średniowiecznych, itd., aż do próbek drewna archeologicznego. Wiek znalezisk ustala się przez porównywanie układu słojów badanej próbki do skali dendrochronologicznej. Dla epoki średniowiecza i epok wcześniejszych dendrochronologia jest aktualnie najprecyzyjniejszą metodą datowania i powszechnie stosowaną w archeologii.
Info: Lucyna Lisiecka, Adam Kajczyk Foto: Paweł Karolczak, Adam Kajczyk
Najbliższe spotkanie miłośników gostyńskiej fary:
gdzie: | sala konferencyjna Muzeum w Gostyniu ul.Kościelna 5 |
kiedy: | 29 listopada 2024 r. (piątek), godz. 18.30 |