aktualności

2017-02-01 19:54

Pierwsze spotkanie w 2017 roku

Minął już pierwszy miesiąc nowego roku i nadszedł czas spotkania członków TMGF. Prezes Kamiński spotkał się z proboszczem Młynarczykiem. Na razie prace nad odnowieniem ołtarza zostały zakończone, znany jest ich koszt, który wyniósł prawie 27 000 zł, renowacja obrazu ponad 22 000 zł. Wznowienie zabiegów konserwatorskich planuje się na sierpień tego roku. Obraz Edmunda Bojanowskiego zostanie zdjęty i zastąpiony predellą z ołtarza z kaplicy św. Anny.


Do Muzeum w Gostyniu wpłynęła korespondencja Dmitrija Strelnikoffa w sprawie portretu dawnego burmistrza Ganowicza, przodka jego żony z domu Gano. Portret znajdował się kiedyś w gostyńskiej farze, jeszcze przed wojną wisiał w kaplicy św. Anny. Obecnie znajduje się w klasztorze na Świętej Górze. Nie znamy okoliczności zniknięcia obrazu z fary. Dmitrij Strelnikoff zwrócił się do Kongregacji oo. Filipinów o przeniesienie portretu z klasztoru do pierwotnego miejsca przechowywania, czyli do gostyńskiej fary, jako miejsca pochówku zacnego obywatela.

Z przesłanej korespondencji wynika, że obraz do lat 80-tych XX wieku znajdował się w Poznaniu w prywatnych rękach, kiedy to zwrócono się do Filipinów z Gostynia o przyjęcie portretu jako darowizny, co też uczynili. Malowidła niestety nie można obejrzeć w bazylice, gdyż umieszczono go w klasztornym krużganku, a aktualnie został skierowany do konserwacji. Kongregacja obstaje przy pozostawieniu portretu w klasztorze, zgodnie z wolą ofiarodawców. TMGF nie jest stroną w tej sprawie. Gospodarzem fary i administratorem jej zabytków jest proboszcz.

Prezes otrzymał wykaz zaginionych zabytków. Wykaz zawiera karty następujących zabytków: późnobarokowa rzeźba św. Józefa z Dzieciątkiem z sali katechetycznej, z tego samego okresu dwie rzeźby nieznanych świętych z łuku tęczowego, obraz św. Antoniego Padewskiego z Dzieciątkiem i Matką Boską, dwie późnobarokowe misy chrzcielne. Na listę składają się opisy zabytków i ich fotografie. O braku obiektów zostały poinformowane kuria, policja i wojewódzki konserwator zabytków. Do obecnego wykazu zostaną dołączone nowe karty zaginionych przedmiotów, m. in. srebrna sukienka z ołtarza głównego, która, wg pamięci żyjących parafian prawdopodobnie jeszcze w latach 60-tych XX wieku wisiała w zakrystii.  

Trwają prace remontowe na ostatnich kondygnacjach wieży. Może jeszcze w tym roku TMGF będzie mogło zaadoptować pomieszczenie na wieży na cele wystawowe. Jak już wcześniej informowaliśmy, zabiegamy o wycenę prac renowacyjnych rzeźb św. Małgorzaty i Matki Boskiej, które znajdują się przed  kościołem. Figury są wystawione na działanie zmiennej pogody i zniszczeją. Pewną alternatywą byłoby wykonanie kopii, a odnowionych oryginałów umieszczenie i odpowiednie wyeksponowanie wewnątrz świątyni. 

13 maja odbędzie się kolejna Noc Muzeów pod hasłem lokalnych hobbistów i pasjonatów. Również nasze Towarzystwo włączy się w te przygotowania. Planujemy przynajmniej jedno zwiedzanie fary. 

Zapraszamy na następne spotkanie w lutym.

Info: Lucyna Lisiecka   Foto: Robert Czub

wróć