aktualności

2011-12-23 19:16

Gostyńska fara w sztuce i fotografii – wystawa z 1938 roku.

Prasa międzywojenna jest niezwykle cennym źródłem do poznania historii, ale też i przedsięwzięć wówczas organizowanych. Za sprawą „Orędownika Gostyńskiego” (wychodzącego w Gostyniu od 1918 do 1939 roku) dowiedzieliśmy się o wystawie zatytułowanej „Fara gostyńska w sztuce i fotografii”. Zorganizował ją w salce parafialnej ks. Franciszek Olejniczak. Do takiej prezentacji dążą dziś ponownie członkowie Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary.


Ekspozycję otwarto w drugie święto Wielkanocy, 18 kwietnia 1938 roku. Znalazło się na niej kilkadziesiąt obrazów cenionych przed wybuchem II wojny światowej artystów – Zamiara, Jackowskiego, Michałowskiego, Boratyńskiego, Sehra, Serbeńskiego, Worsztynowicza i Prausmüllera. Oprócz tego wystawiono blisko 250 fotografii, w tym wykonane w 1898 roku przez Żmudzińską. Pokazano też zdjęcia proboszczów, wikariuszy i organistów gostyńskiego kościoła farnego, począwszy od roku 1862. Wystawę można było zwiedzać przez dwa dni.

Tekst: Robert Czub  

* chcąć przeczytać artykuł z "Orędownika Gostyńskiego" kliknij na poniższe strony czasopisma (otwarcie w nowym oknie w formacie pdf).

wróć