aktualności

2013-01-14 16:01

Działalność renowacyjno-konserwatorska Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary.

Zebranie założycielskie członków Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary, bo taką nazwę ostatecznie przyjęto, odbyło się 8 września 2006 roku. Wybrano na nim władze organizacji. Było to możliwe po wcześniejszym zarejestrowaniu stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym, co nastąpiło w dniu 27 lipca 2006 roku. Działa w nim czynnie kilkanaście osób, lecz na comiesięczne spotkania przybywają także niezrzeszeni sympatycy. Zebrania odbywały się początkowo w Domu Katolickim pw. św. Józefa przy ul. Jana Pawła II 10 w Gostyniu, na probostwie, a później w siedzibie Muzeum w Gostyniu przy ul. Kościelnej 5. W 2010 roku Towarzystwo uzyskało status organizacji pożytku publicznego.


Zasadniczymi celami Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary są wzbogacanie i upowszechnianie wiedzy o przeszłości kościoła farnego w Gostyniu, krzewienie właściwego stosunku do dziedzictwa narodowego, dóbr kultury i uczestnictwa w ich ochronie, promocja jedynego zabytku architektury gotyckiej w Gostyniu i jednego z nielicznych w Wielkopolsce. Służyć temu mają głównie inicjowanie i inspirowanie prac badawczych nad historią kościoła farnego w Gostyniu, współpraca przy renowacji i rekonstrukcji świątyni, gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie dokumentacji materialnej związanej z historią kościoła farnego, organizowanie sympozjów, prelekcji, spotkań, konkursów, wystaw i innych imprez o charakterze kulturalno-historycznym poświęconych zagadnieniom historii kościoła farnego oraz prowadzenie działalności wydawniczej promującej kościół pw. św. Małgorzaty w Gostyniu.
Najbardziej widoczną formą działalności stowarzyszenia są zabiegi na rzecz odnowienia zabytków ruchomych gostyńskiej fary. Pozyskując kilkadziesiąt tysięcy złotych, w latach 2008-2009 Towarzystwo Miłośników Gostyńskiej Fary zainicjowało przeprowadzenie i nadzorowało prace konserwatorskie trzech obrazów „Św. Franciszek z Asyżu”, „Św. Antoni”, „Wniebowstąpienie” oraz gotyckiej rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Dzieła poddano zabiegom w Pracowni Konserwacji Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.
Otrzymując status organizacji pożytku publicznego, postanowiliśmy przeznaczać uzyskane wpłaty z tytuły 1 % od osób fizycznych na kontynuację prac konserwatorskich. W latach 2010-2012 na konto Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary wpłynęło łącznie 9152 zł. Dzięki tak dużej ofiarności można było przystąpić do renowacji: pacyfikału, monstrancji, naczynia do przechowywania Najświętszego Sakramentu, dwóch relikwiarzy i feretronu „Dzieciątko Praskie”. Obiekty zostały wytypowane przez ks. Krzysztofa Młynarczyka – proboszcza fary. Trzy pierwsze obiekty zabytkowe powróciły już z konserwacji. Całkowity koszt prac szacowany jest wstępnie na sumę 10000 zł. Powstała różnica zostanie uregulowana ze składek członków Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary. Odnowione zabytki zostaną publicznie zaprezentowane w pierwszych miesiącach 2013 roku.
W zależności od wysokości uzyskanych środków z tytułu 1 % pozyskanych za rok 2012 Towarzystwo, wspólnie z księdzem Proboszczem, wskażą kolejne zabytki do odnowienia. Prace konserwatorskie rozpoczną się z końcem 2013 roku.
Towarzystwo Miłośników Gostyńskiej Fary pragnie gorąco podziękować wszystkim, którzy dotąd wsparli ratowanie dzieł sztuki kościoła pw. św. Małgorzaty w Gostyniu.

Info: Zdzisław Kamiński, Robert Czub

wróć