aktualności

2016-09-13 21:57

Wystawa z okazji jubileuszu 10-lecia Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary

Uroczyste otwarcie wystawy „Chrystus Zmartwychwstały” ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu odbyło się w poniedziałek, 5 września 2016 roku w sali wystaw czasowych Muzeum w Gostyniu. Ekspozycję przygotowano z okazji jubileuszu 10-lecia Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary. Zaprezentowanych zostało 16 rzeźb przedstawiających sylwetkę Chrystusa Zmartwychwstałego.


Wszystkie pochodzą z Wielkopolski i powstały od końca XV wieku do połowy XIX wieku. Są wśród nich m.in. rzeźby z Gostynia Starego, Pogorzeli i Śremu. Niektóre zostały wcześniej poddane zabiegom konserwatorskim, co można także zobaczyć na towarzyszących wystawie planszach. Na wernisażu obecni byli m.in.: Elżbieta Palka – zastępca burmistrza Gostynia, ksiądz prałat Artur Przybył – honorowy prezes Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary, Zdzisław Kamiński – założyciel i prezes tegoż Towarzystwa i prof. Krzysztof Maćkowiak. Licznie stawili się członkowie Towarzystwa. Gościem specjalnym była Aleksandra Pudelska – kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, która dokonała wprowadzenia do ekspozycji. Wystawa została zorganizowana przez Muzeum w Gostyniu i Towarzystwo Miłośników Gostyńskiej Fary. W sali konferencyjnej przygotowano jubileuszowy tort i lampkę szampana. Wystawa będzie czynna do 30 września 2016 roku.

Po spotkaniu w Muzeum, Zdzisław Kamiński - prezes Towarzystwa przybliżył Aleksandrze Pudelskiej - kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu historię gostyńskiej fary.

Info: Robert Czub    Foto: Adam Kajczyk

wróć