aktualności

2011-04-11 15:04

Wycieczka z Poznania w gostyńskiej farze.

9 kwietnia 2011 roku przybyła na ziemię gostyńską 48-osobowa grupa turystów z Poznania. Wycieczkę przygotowała Pracownia Krajoznawcza, działająca w ramach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury. Uczestnicy to wytrawni podróżnicy, a zarazem przewodnicy po Poznaniu i Wielkopolsce.


Organizatorzy wycieczki koniecznie chcieli zwiedzić Muzeum w Gostyniu, w tym przede wszystkim wystawę czasową „Nieznane rzeźby sakralne z ziemi gostyńskiej”, a także poznać kościół farny p.w. św. Małgorzaty i bazylikę świętogórską. W planie mieli też odwiedzić Muzeum im. Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu, kościół p.w. Michała Archanioła w Domachowie oraz Krobię. Wszystkie zamierzenia zrealizowano.
Z historią i zabytkami gotyckiej świątyni w Gostyniu zapoznał poznańskich turystów Zdzisław Kamiński – prezes Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary. Przekazał też wiele ciekawostek i hipotez badawczych. Zapoznał również przybyłych z planami Towarzystwa, które mają doprowadzić do poszerzenia wiedzy o kościele św. Małgorzaty i wypromowania go turystycznie.
Warto przypomnieć, że w strukturach pracowni działa również redakcja portalu krajoznawczego poświęconego Wielkopolsce www.regionwielkopolska.pl. Można na nim znaleźć opisy ponad 600 obiektów, a przy pomocy interaktywnej mapy wyznaczyć trasę wycieczki, poznać regionalne zwyczaje, historię i przyrodę Wielkopolski.

Info/foto: Robert Czub

wróć