aktualności

2011-03-31 14:39

Wernisaż wystawy rzeźb sakralnych.

We wtorek, 29 marca 2011 roku, odbył się wernisaż wystawy „Nieznane rzeźby sakralne z ziemi gostyńskiej” ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu i kościoła farnego p.w. św. Małgorzaty w Gostyniu. Na uroczystość otwarcia przybyli m.in. Marian Poślednik – radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Robert Marcinkowski – przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego, Jerzy Woźniakowski – przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu, Jerzy Kulak – burmistrz Gostynia, ks. Krzysztof Młynarczyk – proboszcz parafii farnej w Gostyniu i ks. kanonik Artur Przybył.


Gości powitał Robert Czub – dyrektor Muzeum, zaś Zdzisław Kamiński – prezes Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary opowiedział, jak narodziła się myśl zorganizowania takiej ekspozycji i jak udało się ostatecznie ją zrealizować. To niewątpliwie największe przedsięwzięcie w historii gostyńskiego Muzeum i działalności Towarzystwa. Nigdy dotąd na tutejszych ekspozycjach czasowych nie prezentowano bowiem dzieł, które miałby od 300 do 500 lat i stanowiły skarby kultury narodowej.
Samą ekspozycję omówiła Aleksandra Pudelska – kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Scharakteryzowała zgromadzone eksponaty, które są śladem gustów, estetycznych rozwiązań i wykonawczych możliwości minionych epok, zwłaszcza epoki zwanej barokiem. Dla nas, gostynian, są szczególnie cenne, gdyż powstały dla tutejszych świątyń i przez dziesiątki lat je zdobiły.
Organizatorami wystawy są Muzeum w Gostyniu, Towarzystwo Miłośników Gostyńskiej Fary oraz Civitas Christiana Oddział w Gostyniu. Ekspozycję można zwiedzać nieodpłatnie do 28 kwietnia 2011 roku. Towarzyszy jej okolicznościowy folder informacyjny.

Godziny otwarcia Muzeum :


Poniedziałek: nieczynne
Wtorek:         10.00 - 18.00
Środa:             8.00 - 15.00 
Czwartek:        8.00 - 15.00 
Piątek:           10.00 - 18.00
Sobota:           9.00 - 14.00
Niedziela:      nieczynne

WSTĘP NA WYSTAWĘ JEST BEZPŁATNY !

Zwiedzanie w innych dniach i godzinach możliwe jest po wcześniejszym uzgodnieniu z dyrekcją muzeum.( tel. 655721297 )

 

info: Robert Czub    foto: Maciej Gaszek

 

wróć