aktualności

2018-08-04 15:11

Spotkanie z nowym proboszczem

W ostatni piątek lipca odbyło się spotkanie członków TMGF. Tym razem zebranie rozpoczęło się od zwiedzenia Pszczelarskiego Kąta, która mieści się w Domu Katolickim. Naszym przewodnikiem był pan Marian Sobecki. Dzięki zaangażowaniu Koła Pszczelarzy Gostyń udało się zgromadzić w jednym miejscu wiele interesujących eksponatów. Są wśród nich zabytkowe ule, nie tylko z naszego regionu, stare akcesoria pszczelarskie, fachowa literatura, a także przykładowe wyroby, które można uzyskać z wosku pszczelego. Warto tu wspomnieć, że pszczelarska ekspozycja powstała z inicjatywy księdza Młynarczyka, który również przekazał jeden z uli, należący przed laty do bliskiego członka rodziny.


Pomieszczenie zostało odpowiednio przygotowane - sufit pokryto ognioodporną farbą,  zbudowano balustradę zabezpieczającą wejście na strych, wmontowano nowe drzwi wejściowe do pomieszczenia. Pszczelarze starannie wyszorowali starą podłogę. Serdecznie dziękujemy panu Sobeckiemu za poświęcony nam czas i ciekawe przedstawienie zgromadzonych zbiorów. Zwiedzanie i oprowadzanie jest możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu w biurze parafialnym.   

Dalsza część zebrania odbyła się już w tradycyjnym otoczeniu, czyli sali konferencyjnej Muzeum. Wszystkich przybyłych członków TMGF bardzo ucieszyło pojawienie się na naszym spotkaniu nowego proboszcza parafii farnej - księdza Grzegorza Robaczyka. Prezes Kamiński już wcześniej miał okazję spotkać się z proboszczem i wprowadzić go w historię, cele i zamierzenia naszego towarzystwa.  Niewątpliwym sukcesem jest pozyskiwanie 1% . Dzięki podatnikom udało się dorzucić niemałą cegiełkę do odnowy ołtarzy w gostyńskiej farze.  Przy okazji mamy już pierwsze dane dotyczące wpływu z 1%. Otrzymaliśmy informację, że na konto towarzystwa wpłynęło do tej pory 19 431 PLN. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy i zapewniamy, że kwota ta zostanie przeznaczona na dalszą konserwację zabytków fary. Zwłaszcza, że prawie zakończono odnowę ambony. Na 8 sierpnia wyznaczono odbiór prac konserwatorskich. Koszt odnowy to kwota około 33 000 PLN. Przy okazji ksiądz Robaczyk podzielił się z nami planami dalszych prac dotyczących renowacji obiektów kościoła farnego. Będzie to kaplica św. Anny, ale to czas przyszły. Zapraszamy  na następne spotkanie, które odbędzie się 24 sierpnia 2018 roku.

Info: Lucyna Lisiecka    Foto: Robert Czub

wróć