aktualności

2014-10-27 18:44

Spotkanie członków Towarzystwa i konferencja prasowa

Październikowe spotkanie członków Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary rozpoczęło się od prezentacji kalendarza na rok 2015. Na spotkanie przybyli przedstawiciele lokalnych mediów. W tym roku, jako ilustracje kolejnych miesięcy, wybrano 12 rzeźb i detali z ołtarza w kaplicy Świętej Anny. To siódma edycja kalendarza przygotowanego przez Towarzystwo i poznański Oddział Civitas Christiana, w których przedstawiana jest historia i zabytki kościoła farnego w Gostyniu. Projekt graficzny wykonali Maciej Gaszek i Mariusz Sobecki, zaś zaprezentowane zdjęcia pochodzą z zasobów firmy Netbox i internetowego portalu www.gaso-gostyn.pl.


Kalendarz ma 18 stron, na których umieszczono fotografie późnorenesansowych rzeźb świętych - Anny Samotrzeciej, Heleny, Jadwigi Śląskiej, Elżbiety Węgierskiej i Barbary, płaskorzeźby Trójcy Świętej, dwóch aniołów, obrazu Drzewa Jessego i monogramów, historię ołtarza Świętej Anny, autorstwa Zdzisława Kamińskiego, informację o działalności Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, pióra Karola Irmlera oraz archiwalne zdjęcia kaplicy. Nie mogło oczywiście zabraknąć informacji o aktualnej działalności Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary, w tym przede wszystkim o pozyskanych i wydanych środkach finansowych na renowację ołtarza „Jezu ufam Tobie”. Kalendarz w cenie 10 zł można nabyć sklepie z dewocjonaliami przy ul. Kościelnej, w gostyńskim Muzeum i u członków stowarzyszenia. Będzie też rozprowadzany przed kościołem św. Małgorzaty. Dochód ze sprzedaży ma wzorem lat poprzednich zasilić budżet przeznaczony na renowację kolejnych dzieł sztuki kościoła farnego.
Drugim punktem spotkania była relacja osób z wizyty w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Do wyjazdu doszło w poniedziałek, 13 października 2014 roku. Na badania dziejów kościoła farnego i przeszłości miasta wybrali się: Elżbieta Skorupska, Zdzisław Kamiński, Maciej Gaszek, Adam Kajczyk i Robert Czub. Oprócz przeszukiwania zasobów archiwum, doszło do spotkania z ks. Rafałem Rybackim – kustoszem w tej instytucji. Zdecydował on swoim przyjeździe do Gostyniu w dniu 28 listopada 2014 roku i wygłoszeniu specjalnie przygotowanej prelekcji. Szczegóły w najbliższym czasie.
Duża grupa członków Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary wybiera się z kwerendą do Archiwum Państwowego w Lesznie 10 listopada 2014 roku.

Info/Foto: Robert Czub

 

wróć