aktualności

2018-11-13 18:24

Podsumowanie października

Rok temu figura św. Małgorzaty, która stała na postumencie przy wschodniej ścianie wieży fary została zdemontowana i oddana do renowacji. Brak informacji o okresie jej powstania, jak i o autorze czy fundatorze. Przypuszcza się, że może pochodzić z połowy XIX wieku i być może wykonano ją w okresie budowy kaplicy grobowej w obrębie murów, który zawiera wiele terakotowych elementów.


Postać patronki gostyńskiego kościoła była mocno sfatygowana i istniała realna obawa uszkodzenia jej lub całkowitego zniszczenia. Umiejscowienie postaci św. Małgorzaty przy drodze narażało ją na wstrząsy wywołane przejeżdżającymi pojazdami. Niedawno otrzymaliśmy kilka zdjęć z pracowni konserwatorskiej doktora Piotra Niemcewicza z Torunia. Tak jak przypuszczano jest to posąg terakotowy, który został pokryty warstwą farby. Ubytki w części twarzowej i u podstawy zostały swego czasu dość nieudolnie uzupełnione cementem, co skutkuje obecnie powstawaniem pęknięć, a który teraz zostanie usunięty. Trwa mozolne odkrywanie pierwotnego wyglądu, będzie również potrzebna rekonstrukcja głowy, co przypuszczalnie przedłuży przewidywany termin ukończenia prac renowacyjnych.  Ksiądz Robaczyk nie mógł uczestniczyć w piątkowym zebraniu TMGF, ale wcześniej  spotkał się z prezesem naszego towarzystwa. Podczas rozmowy poruszono kwestię umiejscowienia figury po zakończeniu odnowy. Mało prawdopodobny jest jej powrót na dawne miejsce.  Św. Małgorzata  znów narażona byłaby na zniszczenia w wyniku opadów atmosferycznych albo na mechaniczne uszkodzenie. Rozważa się postawienie jej we wnęce w wieży, przy głównym wejściu. Postać patronki fary zostałaby bardziej  wyeksponowana niż na zewnątrz kościoła.

Podczas  tego kameralnego spotkania prezes Kamiński  zagadnął proboszcza o stan prac na kościelnej wieży. Wspomniał też o wcześniejszych ustaleniach z poprzednim gospodarzem fary o zamyśle zorganizowania izby pamiątkowej na wysokości chóru, gdzie mogłyby znaleźć się rzeźby, fotografie czy makiety fary i Pomnika Serca Jezusowego. TMGF liczy na umożliwienie wizji lokalnej pomieszczenia.

Zapraszamy na kolejne zebranie 23 listopada 2018 roku. 

Info: Lucyna Lisiecka   Foto: Robert Czub

 

wróć