aktualności

2015-03-04 21:14

Podsumowanie lutego

W ostatni piątek lutego członkowie TMGF spotkali się na comiesięcznym zebraniu. Zdzisław Kamiński, prezes naszego Towarzystwa, ma częstszą okazję odwiedzania Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Dzięki żmudnej pracy udało mu się przejrzeć katalogi, w tym ponad 1000 pozycji akt konsystorza, a każda wzmianka o Gostyniu została wynotowana. Te pieczołowite poszukiwania są związane z nadzieją odnalezienia informacji i kopii kartonów przedstawiających średniowieczne freski, przekazanych do Muzeum Archidiecezjalnego na początku 1905 r. podczas remontu fary.


W ówczesnym okresie muzeum pełniło również funkcje archiwum. Być może dlatego nie można odnaleźć tych kartonów w Muzeum Archidiecezjalnym. Prezes odnalazł pisma w sprawie przekazania kartonów do archiwum. Udało mu się też dotrzeć do dokumentów dawnych proboszczów gostyńskich. Pozwoli to przygotować kolejne biogramy.

Natomiast Maciej Gaszek otrzymał odpowiedź na list w sprawie marmurowej figury Matki Boskiej Niepokalanej ( o dotychczasowych poszukiwaniach dotyczących figury przeczytać można TUTAJ), skierowany do włoskiej firmy Lechner Marmor AG i Lasa Marble GmbH. Obecnie trwają prace nad pełnym tłumaczeniem włoskiego teksu. Możemy jednak już nadmienić, że list naszego kolegi był dużym zaskoczeniem dla Włochów, ale też sprawił im satysfakcję, iż w kolejnym miejscu w Polsce, znajduje się dzieło wykonane z z ich stron, które udało się uratować od wojennej zawieruchy. Dziś nie można ustalić twórcy figury, ani też dokładnego roku jej powstania. Istnieją pewne przesłanki, że  mogłaby pochodzić z Cesarskiej Szkoły Obróbki Kamienia w Lasa. Jednak w latach 20 XIX w. szkoła ta już nie istniała. Z kolei napis w języku włoskim wskazuje na ten właśnie okres.  Maciej Gaszek przedstawił kolejne ciekawe fotografie przedstawiające pewne wydarzenie na rynku naszego miasta. Fotografie podpisano jako „Pożegnanie junaków”. Zdjęcia pochodzą prawdopodobnie z okresu miedzy 1947 a 1953 r. Wskazuje na to obecność księdza Siczyńskiego  na balkonie ratuszu, wśród urzędników miasta.

Następne spotkanie TMGF w czwartek, 26 marca 2015 r. o godz. 18.30

Info: Lucyna Lisiecka     Foto: Robert Czub

 

wróć