aktualności

2018-12-02 10:35

Nowy kalendarz

Kalendarz TMGF na 2019 rok jest już gotowy. Tym razem nawiązano do ostatnio przeprowadzonej renowacji kolejnego zabytku - ambony. Kiedyś element niemal każdego starszego kościoła jest już mało obecnie wykorzystywany podczas nabożeństw.  W erze elektrycznego nagłośnienia stracił swoje znaczenie. Wcześniej miało niekiedy znaczenie nawet odpowiednie ustawienie się mówcy, aby głos dobrze się roznosił po kościele.


Kazalnica w gostyńskiej farze pochodzi z końca XVII wieku i zdobią ją liczne dekoracje i złocenia. Na przedniej ścianie przedstawiono postać Jezusa w łodzi, a na tzw. zaplecku wybitnego kaznodzieję św. Grzegorza Wielkiego, papieża w latach 590-604. Na balustradzie rozmieszczono płaskorzeźby czterech ewangelistów. Na baldachimie znalazły się rzeźby symbolizujące znane ówcześnie kontynenty, czyli Europę, Azję, Afrykę i Amerykę, nad którymi góruje św. Paweł.  Całość, niejako na swych barkach dźwiga anioł. 

Towarzystwo Miłośników Gostyńskiej Fary wsparło koszt prac konserwatorskich kwotą 20 000 PLN, która pochodziła z tytułu 1% podatku przekazanemu przez podatników. Tradycją ubiegłych lat chcemy podziękować  tym osobom poprzez przesłanie życzeń świąteczno-noworocznych i egzemplarza kalendarza. Fara z każdym rokiem pięknieje, ale zostało jeszcze wiele do zrobienia. Kolejnym zabytkiem, który czeka na gruntowne odnowienie i przywrócenie dawnego blasku rzeźbom jest ołtarz  w kaplicy św. Anny. Będzie to na pewno koszt o wiele większy niż dotychczasowe poniesione wydatki  renowacyjne. Ołtarz zawiera głównie drewniane elementy, których stan techniczny nie jest znany. Trwają przygotowania i prace zapewne ruszą w przyszłym roku.  

Zapraszamy na kolejne spotkanie 28 grudnia 2018 roku. Będzie to już spotkanie opłatkowe.

Info: Lucyna Lisiecka   Foto: Robert Czub

wróć