aktualności

2012-08-30 20:53

„Nie zabiegał o to, by być człowiekiem sukcesu, on pragnął być człowiekiem wartości”.

29 sierpnia 2012 roku odbyła się uroczystość nadania imienia ks. Teodora Lercha skwerowi przed budynkiem byłego Niższego Seminarium Duchownego w Wolsztynie. W uroczystościach uczestniczyli członkowie Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary (Maciej Tyrzyk, Jerzy Góralski, Robert Czub i Maciej Gaszek) wraz z honorowym Prezesem Towarzystwa – księdzem prałatem Arturem Przybyłem. Zaproszenie wystosowali: Burmistrz Wolsztyna Andrzej Rogoziński oraz Rada Miejska w Wolsztynie.


Zanim poświęcono pamiątkową tablicę Patrona skweru, zaproszeni goście wzięli udział we mszy świętej w kaplicy Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a 'Paulo koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Metropolity Stanisława Gądeckiego. Następnie nastąpił główny punkt uroczystości, czyli poświęcenie tablicy ks. Teodora Lercha nadającej Jego imieniem skwer przed budynkiem dawnego Niższego Seminarium Duchownego w Wolsztynie. Następnie w Wolsztyńskim Domu Kultury wysłuchano wykładów ks. prof. Dr hab. Anzelma Weissa „Miejsce ks. Teodora Lercha w powojennej historii parafii farnej; jego religijny i kulturotwórczy wkład” i prof. Dr hab. Sylwestra Dworackiego „NSD w Wolsztynie a integralna formacja młodych ludzi”. Ponadto młodzież z wolsztyńskiego liceum zaprezentowała prezentacje słowno-muzyczną. Bardzo interesujące, chwilami także zabawne były wspomnienia dawnych wychowanków Niższego Seminarium Duchownego, a przede wszystkim przyjaciela ks. Teodora Lercha, jedynego żyjącego wykładowcy tegoż Seminarium-ks.prałata Włodzimierza Okoniewskiego. Do wychowanków Niższego Seminarium Duchownego w Wolsztynie należą między innymi: ks. kard. Zenon Grocholewski (absolwent roku 1957), ks. biskup Stanisław Napierała (absolwent roku 1955), ks. biskup Józef Zawitkowski (uczeń w latach 1952-1954), ks. prof. Dr hab. Anzelm Weiss (absolwent roku 1955), prof. Dr hab. Sylwester Dworacki (absolwent roku 1956), prof. Dr hab. Jerzy Socha (absolwent roku 1956). Na zakończenie uroczystości w Muzeum Regionalnym w Wolsztynie nastąpiło otwarcie i zwiedzanie wystawy poświęconej ks. Teodorowi Lerchowi, gdzie jeden z działów był poświęcony działalności ks. Lercha jako proboszcza gostyńskiej fary (zdjęcia z okresu gostyńskiego wystawione w Muzeum w Wolsztynie pochodzą z archiwum Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary).


Głównym inicjatorem nadania skwerowi im. ks. Teodora Lercha był Pan Włodzimierz Jerzy Chrzanowski z Wolsztyńskiego Oddziału Civitas Christiana, autor opracowania pt.”Boży Dar – Ks. Teodor Michał Lerch”, który tak oto pisze w słowie wstępnym: „Ksiądz Profesor Anzelm Weiss, w przedmowie do książki o wolsztyńskim Niższym Seminarium Duchownym, którą napisał wraz z księdzem Rafałem Banaszakiem, zauważa, iż „żyjemy w czasach głębokiej refleksji nad przeszłością i czasem. W chrześcijaństwie (bowiem) czas ma podstawowe znaczenie. W czasie został stworzony świat, w czasie dokonuje się historia zbawienia. W czasie przez Boga wyznaczonym, mamy i my uświęcić się i zbawić. Każda chwila jest ważna w życiu człowieka. Jednak niektórym odcinkom naszego czasu, Bóg w swojej Opatrzności wyznaczył szczególną rolę”, a niektórym ludziom szczególne zadania.
Ksiedzu Teodorowi Lerchowi, Boża Opatrzność powierzyła kierowanie Niższym Seminarium Duchownym w Wolsztynie i jego filią w Gostyniu… Nie było to zadanie łatwe, zważywszy na czas wojującego wtedy stalinizmu, wzmożonej walki z polskim Narodem i Kościołem katolickim.Był wieć ksiądz Teodor Lerch swoistym Darem Opatrzności na tamte trudne czasy, w jakich przyszło mu kierować tą ważną w archidiecezji placówką edukacyjno-fornacyjną.Ta placówka, jak napisze wiele lat później jeden z najznakomitszych jej absolwentów – kardynał Zenon Grocholewski, w liście do uczestników konferencji, jaka odbyła się we wrześniu 2010 roku z okazji 50-lecia brutalnej likwidacji Niższego Seminarium przez ówczesne władze „nie ograniczyła się tylko do przekazywania wiedzy i umiejętności, lecz zmierzała do integralnego formowania ludzi wolnych, pragnących budować prawdziwe dobro”.
Włodzimierz J.Chrzanowski dalej pisze: „Uhonorownie dziś tego zasłużonego kapłana, muzyka, dyrygenta, wychowawcy i formatora młodzieży, ale przede wszystkim właśnie dyrektora Niższego, lub jak niekiedy mawiano, Małego Seminarium, po przeszło 50-ciu latach od jego zamknięcia, nazywając jego imieniem skwer przed budynkiem, w którym się mieściło, wydaje się być tym minimum, jakie możemy dla niego uczynić – my żyjący tu i teraz”.


Z biogramem ks. kanonika Teodora Lercha autorstwa Włodzimierza Chrzanowskiego można zapoznać się w zakładce „Proboszczowie fary”.

 

Info: Maciej Gaszek     Foto: Jerzy Góralski, Maciej Gaszek

 

wróć