aktualności

2020-01-01 13:12

Na koniec roku

W tym roku w grudniu nieco wcześniej członkowie TMGF spotkali się na zebraniu, bo już przed świętami. Prezes Zdzisław Kamiński wraz z Maciejem Nowakiem złożyli wizytę w pracowni konserwatorskiej profesora Niemcewicza w Toruniu, gdzie zostali serdecznie przyjęci. Mogli ocenić postępy prac nad figurą św. Małgorzaty. Koledzy poznali osobę odpowiedzialną za renowację. Jest nią pani Agata, studentka VI Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Renowacja zabytku odbywa się w ramach jej pracy magisterskiej. Panowie byli pod wrażeniem zaangażowania pani Agaty w wykonywaną pracę. Gostyńska święta wymagała dużo pracy.


Należało najpierw usunąć beton, który wypełniał część bryły, następnie zeskrobać kolejne warstwy farb, aby dotrzeć do pierwotnego materiału. Figura posiadała dużo pęknięć, zespolonych drutami. Kolejnym krokiem było wykonanie na podstawie przedwojennych zdjęć modelu twarzy, konsultowany z rzeźbiarzem prof. Krzysztofem Mazurem. Forma twarzy, zostanie wypełniona materiałem imitującym terakotę. Jednocześnie wykonywane są przez panią Agatę punktowania wokół oryginalnej warstwy polichromii zachowanej w dużej ilości z tyłu rzeźby. Okazało się, że postać św. Małgorzaty posiada długie, piękne, falowane włosy. Czekamy na dalsze informacje o stanie prac. Mamy nadzieję, że w Nowym Roku będziemy mogli podziwiać efekt końcowy.

Ostatnie, grudniowe spotkanie TMGF nie mogło obyć się bez tradycyjnych życzeń i połamania się opłatkiem. Prałat Artur Przybył odczytał piękny wiersz polskiego poety Jana Kasprowicza i złożył wszystkim życzenia, wspólnie odśpiewano kolędę i podzielono się świątecznym opłatkiem. 

Info: Lucyna Lisiecka

wróć