aktualności

2019-04-16 17:51

Marcowe zebranie

W ostatni piątek marca odbyło się zebranie TMGF. Otrzymaliśmy pismo z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w sprawie postępu prac konserwatorskich nad figurą św. Małgorzaty. Obrazuje ono trudności na jakie napotkali fachowcy. W liście zawarto podjęte przez nich działania, od analizy materiału i identyfikacji techniki wykonania, poprzez badania składu zapraw cementowych i zasolenia,  czy zanieczyszczenia i dezynfekcję obiektu.


Nakład prac jest spory i mozolny. Niektóre fragmenty rzeźby zostały wypełnione cementowymi czopami,  w partii cokołowej do 15 cm, które teraz  zostały już usunięte. Stwierdzono większą spoistość cementowych wypełnień od samego materiału oryginalnego, tj. terakoty, z którego wykonano postać patronki. Z zabytku trzeba całkowicie usunąć przemalowania od 3 do 8 kolejnych warstw wtórnych monochromii. Do przesłanego dokumentu dołączono zdjęcia, przedstawiające różne etapy renowacji, ale i szczegóły dotąd wcale albo mało widoczne. Na jednej z fotografii można było dostrzec złocenia na obrzeżach szaty, do tej pory ukryte pod farbami, a smok u nóg świętej bardziej przypomina groźnego psa niż mitycznego stwora. Jest kosztorys prac konserwatorskich ołtarza w Kaplicy św. Anny. Naprawę wyceniona na  320 000 PLN. Prace mają rozpocząć i skończyć się jeszcze w tym roku. Renowacji podejmie się pracownia z Osiecznej.  

W poprzednim miesiącu wspomniano o planach Towarzystwa w związku ze zbliżającą się Nocą Muzeów. Chcielibyśmy wykorzystać pomieszczenie na wieży kościoła farnego obok chóru i tam zaprezentować kilka eksponatów i powiększonych fotografii. Spotkano się w tej sprawie z księdzem proboszczem, który nie miał nic przeciwko naszemu pomysłowi. Trzeba teraz dokonać wizji lokalnej miejsca i zastanowić się nad jego zaaranżowaniem.

Info: Lucyna Lisiecka

wróć