aktualności

2018-02-27 20:57

Makieta gostyńskiej fary

Piątkowe spotkanie Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej fary obfitowało w wydarzenia. Obecny na spotkaniu proboszcz  ks. Młynarczyk przedstawił plany renowacyjne kościoła. Trwają prace konserwatorskie  nad   kolejnymi elementami ambony.  Po całkowitym jej odnowieniu przyjdzie pora na odrestaurowanie chrzcielnicy. Parafia przygotowuje się do rekolekcji i odnowienia kultu Matki Boskiej Szkaplerznej. Kontynuowany  będzie remont wieży, aby udostępnić  jej część zwiedzającym, a przybywa zainteresowanych najstarszym zabytkiem Gostynia.


Na jednej z kondygnacji ma powstać salka muzealna. Mają się tam znaleźć między innymi niektóre rzeźby, które  oddano w latach XX-tych ubiegłego wieku w depozyt do Muzeum Archidiecezjalnego, a nie są eksponowane na wystawach muzeum. Również tam będzie można zobaczyć dwie makiety związane z parafią – Pomnika Serca Jezusowego i fary. 

Właśnie na ostatnim zebraniu został przekazany model kościoła św. Małgorzaty. Makieta została wykonana w skali 1:75. Jest zrobiona z blachy i drutu. Prace nad nią trwała około roku. Jej autorem jest Stanisław Lisiecki, 76- letni gostynianin. Nie jest to pierwszy model kościoła  przez niego wykonany. Pan Stanisław w minionych latach wykonał  święto górską bazylikę , kościół bł. Edmunda Bojanowskiego na Pożegowie oraz gostyńską synagogę, ale fara jest największym modelem i prace nad nią trwały najdłużej. W dowód uznania i wdzięczności na ręce córki wykonawacy przekazano album fotograficzny o farze gostyńskiej.

Poniżej prezentujemy zdjęcia poszczególnych etapów budowy makiety najstarszej gostyńskiej świątyni.

Info: Lucyna Lisiecka   Foto: Lucyna Lisiecka, Maciej Gaszek

 

wróć