aktualności

2016-08-03 20:08

50 000 złotych na renowację

W miniony piątek odbyło się spotkanie Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary. Mamy juz pierwsze informacje o wpływie 1% podatku z następujących urzędów skarbowych:  Leszno, Rawicz, Śrem, Tarnów, Poznań Nowe Miasto, Poznań Wilda, Poznań ul. Chłapowskiego oraz Gostyń. Miło nam poinformować o zebranej do tej pory niebagatelnej kwocie 48 500,30 zł. Z samego gostyńskiego urzędu skarbowego wpłynęła kwota 48 271 zł.


Już dzisiaj dziękujemy wszystkim podatnikom i zapewniamy, że całość zostanie przekazana na dalszą renowację Ołtarza Matki Boskiej, a dokładnie będzie to 50 000 złotych (róźnicę wyrównamy ze składek członkowskich).

W ostatnim czasie Zarząd naszego Towarzystwa spotkał się z proboszczem kościoła farnego ks. Młynarczykiem. Rozmawiano m.in. o pracach renowacyjnych wspomnianego ołtarza. Obecnie konserwacji zostanie poddany obraz Matki Boskiej, a przeprowadzą ją specjaliści z Torunia. Istnieje prawdopodobieństwo, że obraz powróci na swoje miejsce na Święta Bożego Narodzenia. Koszt renowacji ma zostać pokryty z funduszy pozyskanych ze Starostwa Powiatowego. Jak już wcześnie informowaliśmy trwają przygotowania do wystawy z okazji 10-lecia TMGF. Na wystawie zostanie przedstawionych 16 rzeźb z okresu od XVI do XIX wieku. Mimo usilnych starań Prezesa Kamińskiego nie udało się pozyskać z Muzeum Archidiecezjalnego eksponatów związanych bezpośrednio z gostyńskim kościołem farnym, ale wśród  rzeźb znajdą się zabytki z kościołów z pobliskich dekanatów, między innymi z Pogorzeli i Śremu.  Wernisaż wystawy odbędzie się 5 września br.Jak co roku jesienią Towarzystwo organizuje jednodniową wycieczkę krajoznawczą. Przybliżony termin wyjazdu to 8 październik. O kierunku zwiedzania jeszcze poinformujemy.Następne spotkanie odbędzie się 26 sierpnia. Zapraszamy !  

Info: Lucyna Lisiecka   Foto: Maciej Gaszek

 

wróć