aktualności

2011-11-22 20:38

Listopadowe spotkanie TMGF.

W piątkowy wieczór 18 listopada 2011 roku, na comiesięcznym zebraniu, spotkali się członkowie Towarzystwa Miłośników Gostyńskiej Fary. Gościem był ks. Rafał Rybackikustosz Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, który w zasobach poznańskiego archiwum odnalazł dokument biskupa poznańskiego Benedykta Izdbieńskiego z 1548 roku fundującego Altarię św. Trójcy i św. Anny w kaplicy św. Anny kościoła pw. św. Małgorzaty w Gostyniu. To, jak dotąd, najstarszy znany dokument gostyńskiego kościoła farnego, jaki udało się odnaleźć w zasobach Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Akt ten przyznaje także prawo patronatu po śmierci fundatora altarii Marcina Skoczylasa konfraternii altarystów przy tym kościele.


Ks. Rafał Rybacki zaprezentował elektroniczną wersję tego dokumentu, omówił jego treść oraz przedstawił w skrócie zasady dyplomatyki biskupiej i watykańskiej. Gość pokazał także zebranym kilka ciekawostek, jakie przechowywane są w poznańskim Archiwum Archidiecezjalnym.
Ponadto podczas spotkania poruszano kwestie aktualnej działalności statutowej Towarzystwa. Omówiono kwestie finansowe i plany na rok przyszły.

 

Info/foto: Robert Czub

wróć